27. 500 Ft (áfás bruttó ár)
Az e-napló bevezetése (2013) óta számtalan alkalommal változott, hogy mikor, kinek, milyen építkezésekre, hogyan kell az e-naplót kiállítani. Kiadványunkban érthetően leírjuk, mit kell tennie ahhoz, hogy az előírásoknak megfeleljen, ha e-napló vezetésére kötelezett.
Ha a könyvet megvásárolta, és a következő egy évben változik a jogszabály, mi erről e-mailben azonnal értesítjük. Így az e-napló vezetésével kapcsolatosan mindig friss információi lesznek.
Leírás
Mit kell tudni az e-napló használatáról?
Az e-naplótól sok kivitelező fél. Félelemre azonban semmi ok: kiadványunk segítségével bármelyik építtető, akár egy nyugdíjas énektanárnő is meg tudja nyitni nekünk a naplónkat.
Azért is sokan tartunk az e-naplótól, mert az építésfelügyelet távolról, az íróasztal mellől is látja. Ma már azt is tudjuk, hogy az e-napló távoli ellenőrzésével külön, erre szakosodott ügyintézők foglalkoznak. A legtöbb probléma mégis abból adódik, ha utólag próbáljuk “lepapírozni” a kivitelezést. Hamar lebukhatunk, ha például azt “meséljük”, hogy egy nap alatt két emberrel elkészült egy nagyobb ház teljes falazása. Egy helyszíni szemle esetén rögtön kiderül minden turpisság. Ha azonban betartunk pár egyszerű szabályt, nincs mitől félnünk.
Ha értjük az e-napló vezetésének csínját-bínját, akkor ez a program nem veszélyes ránk nézve, sőt, remek “fegyverhordozónkká” válhat. Egy esetleges elszámolási vitánál vagy pernél bizonyíthatjuk vele, hogy teljesítettük a szerződésbeli feladatunkat. Mi dolgoztunk: konkrétan akkor dolgoztunk, amikor az e-naplóban szerepel. Másrészt annak is jóval kevesebb esélyt adunk hogy, hogy az építtető hetekkel, hónapokkal később (se) fizessen, utólagos minőségi kifogásra hivatkozva: a teljesítésigazolásunkat kötelező feltöltenie az e-naplóba.
Nézzük tehát, mit kell tudni az e-naplóról!
Mire jó az e-napló?
Építési napló
Az építési napló egy olyan dokumentum, ami az építkezés folyamatát rögzíti. Mint ahogy a hajónaplóban, ebben is naponta rögzítjük a pontos eseményeket, amelyek a munkaterületen történtek.
Építési naplót kötelező vezetni, ha kivitelezési dokumentáció alapján történik a kivitelezés, vagyis:
- engedélyköteles építkezéseknél: építési, bontási, fennmaradási és továbbépítési;
- egyszerű bejelentéses építkezéseknél – 2024. október 1. után minden egyszerű bejelentéses építkezésnél kötelező az e-napló vezetése;
- meglévő lakóház egyszerű bejelentéses bővítése során;
- nem engedélyköteles vagy egyszerű bejelentéses esetekben, ha kötelező kiviteli tervet készíttetni (a 191/2009. (IX.15.) kormányrendelet 22. §-ában meghatározott esetekben).
Az építési jogszabályokon felül egyéb esetekben is kötelező lehet az építési napló vezetése:
- ha valamilyen pályázati forrást veszünk igénybe, és a támogató kötelezően előírta a vezetését;
- ha a banki hitel feltételként írja elő az e-napló vezetését (pl.: CSOK, felújítás).
E-építési napló
Ma már kizárólag elektronikusan vezethető az építési napló, a papír alapú építési napló már jó ideje nem létezik. Az elektronikus építési naplót, vagyis röviden az e-naplót számítógépen vagy okostelefonra letölthető alkalmazással vezethetjük. Az interneten lévő, államilag megalkotott e-építési napló a www.e-epites.hu honlapról érhető el.
Mire jó az építési napló?
Ha építtető vagyok, akkor azért, mert:
- Pontos információt kapok a napi munkavégzésről: melyik vállalkozás, hány fővel mit dolgozott.
- Az építkezési folyamat időrendben áttekinthető.
- Pontosan dokumentálva van, hogy mi, miből és hogyan épül, akkor is ha eltértek a tervektől.
- Hivatalosan üzenhetek a vállalkozónak, ha észrevételeim vannak.
- Nem kell ajánlott tértivevényes leveleket küldözgetni.
- Vitás esetekben a közjegyző, Teljesítésigazolási Szakértői Szerv eljárásaiban, valamint hatósági és bírósági eljárásban elsődlegesen felhasználható dokumentum, így megvédhet a kellemetlenségektől, ha például rosszul teljesített a vállalkozó.
- Egy helyen van a tervdokumentáció, amit mindenki könnyedén elér. Ha vita lenne, akkor az e-naplóban lévő tervek a mérvadóak.
Ha műszaki ellenőr vagyok, akkor azért, mert:
- Az építtető helyszíni embereként ellenőrizhetem, hogy a kivitelezés a jogszabályi, hatósági előírásoknak, szabványoknak, terveknek megfelelően valósul meg.
- Ellenőrizni tudom, hogy időrendben pontosan hol tartanak a vállalkozók, könnyebben össze tudom hangolni az egyes kivitelezési munkákat.
- Jelezhetem az építtetőnek és a kivitelezőknek, ha valami nincs rendben (pl.: eltértek a tervektől).
- A tervváltoztatásokat jelezhetem az építtető felé
- Pénzügyi elszámolások, felmérések ellenőrzése.
Ha vállalkozó vagyok, akkor azért, mert:
- Később bármikor tudom igazolni, hogy az adott időben elvégeztem azt, amit kellett: ott dolgoztam a munkaterületen, és a beírt munkákat végeztem a terveknek megfelelően.
- A tervektől való eltérő kivitelezést dokumentálhatom (az Építész-, és a Mérnök Kamara szabályzatait figyelembe véve, előre feltöltött tervek alapján).
- Üzenhetek az Építtetőnek, ha valami kérdésem vagy problémám van az építkezéssel kapcsolatban.
- Egyszerűen kiállíthatom az e-napló összesítő lapján a nyilatkozatom, az FMV nyilatkozat alapján.
Ha Tervező vagyok, akkor azért, mert:
- Igazolhatom vele, hogy, ahol kötelező, megtettem a kötelező tervezői művezetéseket. Változás! 2024. október 1. után megkötött tervezői szerződések esetében már tervezői művezetésre is szerződni kell, azonban az erre vonatkozó részletszabályokról szóló kormányrendelet a kézirat lezárásakor még nem jelent meg).
- Hozzájárulhatok a tervektől való eltéréshez.
Változás! Az épület külső megjelenését az építőanyag használatában, színezésében, a nyílászárók elhelyezésében kötelező leokéznia a tervezőnek 2024. október 1-től. - Védhetem vele magam, ha eltérnek a tervektől.
- Nyilatkozhatok arról, hogy a terveknek megfelelően/nem megfelelően épült meg az épület.
Változás! Használatbavételnél 2024. október 1-től kötelező a tervezői nyilatkozat.
Ha felelős műszaki vezető vagyok, akkor azért mert:
- Igazolhatom vele, hogy elvégeztem a munkámat: leellenőriztem, hogy a kivitelező megfelelő minőségben építette-e be a megfelelő építési termékeket.
- A kivitelezés közben talált szabálytalanságokról ris nyilatkozhatom pl.: eltértek a tervektől, nem megfelelő anyagot építettek be.
- Egyszerűen kiállíthatom az FMV-nyilatkozatot.
Mit, mikor, miért és hogyan – minden kérdésére ott a válasz a könyvben.